Gökyüzü Mavisi Ahududu Koyu Menekşe Zümrüt Pembe Altın Rengi Kireç Metalik Mavi Light Kahverengi Portakal Rengi Mavi Okyanus Greyfurt Zeytin Menekşe

Vize

 

Vize nedir ?


Vize, iki ülke arasında geçiş yaparken ülkelerin bulunduğu hukuka göre konsolosluktan alınmış belgenin ismidir. Uluslararası geziler için her ülke için ayrı şartlara tabidir.

Kimi ülkelere sadece pasaport ile giriş yapılabilirken ( Türkiye ' ye vize uygulamayan ülkelere ) kimi ülkeler için vize gerekmektedir.


KOLAY VİZE ALMAK NASIL OLUR ?

Temiz bir sicil, geri döneceğinizi ispatlayan iyi bir iş , üzerinize kayıtlı ev , para gibi şeyler vize almanızı kolaylaştırır.
 

Vize İşlemleri

Vize başvurularında yalan beyanda bulunursanız sınır dışı edilme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Hangi tür vize almışsanız ( eğitim, tatil ) o vizeye uygun hareket etmeniz gerekir.

Evli olanlar, eşleri hakkındaki belgeleri, çalışanlar işyerinden alacakları izin ve dönüşte işe başlama belgelerini, öğrenciler öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci belgelerini başvurularda ibraz etmelidirler.

Bir kişiye vize verip vermemek, uluslararası hukuka göre, tamamen ilgili devletin yetkisi dahilindedir. Bir kişinin yaptığı vize başvurusunu hiçbir gerekçe göstermeden reddetme yetkisi bile bulunmaktadır.

Transit vize

Bir ülkeye seyahatiniz öncesinde başka bir ülkede duraklama yapmanız gerekiyorsa, duraklama yapacağınız ülke için almanız gerekli olan vizeye Transit Vize denir. Bazı ülkeler, havaalanından çıkmadığınız sürece transit vize zorunluluğu getirmezken, bazı ülkeler de birkaç güne kadar olan duraklamalarınızda vize uygulamasında bulunmaz. Seyahatlerinizden önce, duraklama yapacağınız ülkelerin Transit Vize koşullarını öğrenmeniz gerekmektedir.

ŞENGEN (SCHENGEN) VİZESİ NEDİR?


Şengen, ( Schengen ) vizesi Avrupa Birliği üyesi devletler arasındaki ortak vize uygulamasıdır. Böylelikle tüm avrupa ülkeleri arasında seyahat kolaylığı sağlanmıştır. 1995 yılında uygulamaya geçilmiş olan Şengen anlaşması, günümüzde Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Portekiz Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan ülkelerini kapsar.

Schengen Transit Vizesi Formu Pasaport işlemleri